Zoek

Naar particulier

Nieuws

2012 (13 berichten)

2011 (78 berichten)

2010 (25 berichten)

2009 (1 bericht)

(4 berichten)

Is een werknemer met een arbeidshandicap voordeliger?

30 maart 2011

Is een werknemer met een arbeidshandicap voordeliger?

Ik kan u meteen uit de droom helpen: nee, u betaalt gewoon loon, vakantiegeld en dergelijke, net als voor andere werknemers. En dat terwijl de arbeidsprestatie van iemand met een beperking soms  minder zal opleveren dan de kosten die u voor hem of haar maakt. En vanuit een gezond economisch belang voor een werkgever is het niet aantrekkelijk om iemand in dienst te nemen die meer kost dan hij oplevert.

Om mensen met een productiviteitsverlies toch een kans te geven op de arbeidsmarkt heeft de overheid verschillende regelingen in het leven geroepen die het voor werkgevers ook aantrekkelijk maken. Helaas wijzigen deze regelingen regelmatig zodat altijd gekeken moet worden welke regeling nu op een mogelijk aanstaande werknemer van toepassing is. Loondispensatie is hier een mooi voorbeeld van. Loondispensatie geeft de werkgever de ruimte om minder dan het minimumloon te betalen. Naast het loon van de werkgever ontvangt de werknemer dan een aanvullende uitkering van het UWV.

Voorheen (onder de Wet REA) gold dit voor ‘een arbeidsgehandicapte werknemer waarvan de arbeidsprestatie in een bepaalde functie ten gevolge van ziekte of gebreken duidelijk minder is dan de arbeidsprestatie die in de desbetreffende functie als normaal wordt beschouwd’. Sinds de invoering van Wet Wia (2006) geldt deze regeling alleen nog voor (ex)-Wajongers of voor werknemers jonger dan 18 jaar. Afgelopen jaar is daar weer de tijdelijke Wet pilot loondispensatie bij gekomen, in een aantal door minister Donner aangewezen gemeenten. Deze pilot loopt tot eind 2012. Dus, eerst was loondispensatie van toepassing op werknemers die door een arbeidshandicap minder productief waren (breed), vervolgens is werkingsfeer van deze regeling met de invoering van wet WIA teruggebracht tot alleen Wajongers, en nu wordt deze weer uitgebreid met een regeling  uitgevoerd door aangewezen gemeenten. Kunt u het nog volgen?

Door de vele verschillende regelingen en veranderingen is goede voorlichting door een gespecialiseerd re-integratiebedrijf als Werkpad aan te raden. Het volgende is belangrijk om nu vast te onthouden. Door compensatieregelingen van de overheid kost een arbeidsgehandicapte werknemer u niet meer dan een ‘gewone’ werknemer. Maar het levert u wel wat extra’s op. Iemand met een beperking is over het algemeen namelijk zeer toegewijd, loyaal en betrouwbaar. Bovendien geeft u, als u iemand met een beperking in dienst neemt, iemand met aanzienlijk minder kansen een opening naar een volwaardige plek in de samenleving. En dat zal op zijn minst toch een behoorlijke dosis voldoening opleveren.

Ik heb een mooi vak, al zeg ik het zelf. Alleen ben ik door het bijhouden van de wijzigingen in de wet veel tijd kwijt waardoor ik minder productief ben. Helaas voor mijn werkgever is daar geen compensatieregeling voor.

Paul van der Straaten
Arbeidsdeskundige / arbeidsconsulent Werkpad


Werkpad is een gezamenlijke onderneming van

Lid van